Výroba penového skla
Pri výrobe dosiek z penového skla sa používa drť so zberového skla. Najskôr sa sklo dôkladne očistí od nečistôt a usadenín a potom nasleduje niekoľkofázový proces triedenia a drvenia. Výsledkom je sklenený granulát s hrúbkou do 10 mm.
Granulát sa ďalej melie na jemný prach a primiešava sa doň minerálny aktivátor v prípade dosiek z penového skla sa používa uhoľný prach. Táto zmes sa dávkuje do foriem zo žiaruvzdornej ocele ktoré putujú po dopravníkovom páse do elektricky vykurovanej tunelovej pece.
Technológia výroby
Tu dochádza pri teplote 1000 °C k zmäkčovaniu a spekaniu skleného prachu do tekutej taveniny. Plyny unikajúce počas horenie uhoľného prachu spôsobujú, že dochádza k deformácii tekutej štruktúry skla a následnému speňovaniu materiálu. Vďaka tomuto procesu sklo 15 krát zväčší svoj objem a po vychladnutí tvorí látku zloženú z hermeticky uzavretých mikročastíc.
Súdržnosť a súmernú hustotu zabezpečuje pomalé chladnutie – žíhanie materiálu, pri ktorom celá masa chladne rovnomerne a nedochádza tak žiadnemu vnútornému pnutiu a tvorbe trhlín v materiáli.
Po vychladnutí sa sklopenová doska najskôr oreže z vrchu kde v dôsledku splynovania vznikne nesúmerný polkruh, vyberie sa z formy a absolvuje proces strojového orezávania.
Schopnosť odolávať mechanickému zaťaženiu, a extrémna životnosť je spôsobná tým, že steny penového skla sú tvorené materiálom ktorý je identický z obyčajným sklom, ktoré je tvrdé a odolné. Penovou štruktúrov sa však stráca krehkosť materálu a bunečná štruktúra peny zabezpečuje izolačné vlastnosti materiálu.
Vzniká tak materiál ktorý nereaguje s prostredím, má minimálnu tepelnú rozťažnosť a vodivosť, je vodoodpudivý, pevný a tlakuodolný.